Stöldsäkring av cykelpump

Categories Archived (In Swedish)

Alla som äger en cykel behöver förr eller senare införskaffa sig en egen cykelpump. Få kommer undan. I vår förening har vi dock tagit beslutet att införskaffa gemensamma golvpumpar till respektive cykelrum. Delvis för att uppmuntra folk till att ställa sina cyklar på rätt plats men också för att försöka väcka liv i ni vet de där relikerna som folk envisas med släpa med i flyttlassen men som bara står.

Liknande setup kördes också i vår förra förening (undertecknad ja) men helt okomplicerat var det inte. Bra pumpar hade förmågan att få fötter och billigare pumpar klarade helt enkelt inte av somliga användares vanvård. Så för vår förening bestående av 120 lägenheter och två större cykelrum tog vi beslutet att införskaffa två bättre fotpumpar till att börja med. Vem vet, det kanske kan bli en kompressor nästa gång? 🙂

Med en total budget på 800 SEK blev inköpslistan enligt nedan, och jag måste medge att jag är nöjd med slutresultatet.

  • 2x Lifeline High Performance High Pressure Floorpump – 400 SEK
  • 2x Lifeline låsvajer – 150 SEK
  • Superlim – 69 SEK

Tillvägagångssätt (bilder kommer inom kort):

  1. Börja med att rista in tillhörighet/namn/ID lite varstans för att avskräcka ev. återanvändning utanför tilltänkt område.
  2. Demontera övre fäste geom att lossa på insexnycklar.
  3. Trä igenom låsvajerns ögla och montera sedan tillbaka övre fäste
  4. Häll i superlim/epoxy i skruvhuvudets profil (se till att de är ordentligt åtdragna) och låt torka.

Slutresultat:

 

img_2606

 

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *